09:21 Голи забивати — не ціпом махати або Кращий голеадор чемпіонатів Закарпаття | |
Пропонуємо вашій увазі черговий матеріал із циклу статей до 125–річчя «гри мільйонів» на Срібній Землі.
До 125–річчя «гри мільйонів» на Срібній Землі Нема кращого футбольного краю, як рідне Закарпаття
(продовження)
Голи забивати — не ціпом махати або Кращий голеадор чемпіонатів Закарпаття
Відомо, що кращим бомбардиром за всю історію радянського футболу (чемпіонат СРСР) був екс-гравець київського «Динамо», член збірної СРСР, володар «Золотого м’яча», заслужений майстер спорту Олег Блохін (на фото зліва), який є автором 211 голів (432 матчі), забитих ним лише у чемпіонатах СРСР протягом 18 сезонів. Невдовзі був створений «Клуб бомбардирів імені Олега Блохіна», куди входять символічна група українських та іноземних футболістів, які забили щонайменше 100 голів за час своєї кар'єри у вищій лізі чемпіонату та кубку України, а також СРСР, СНД, європейських кубках тощо. До цього символічного списку входить і єдиний представник Закарпаття — це Іван Гецко (на знімку справа) із сел. Ільниця, що на Іршавщині, який виступаючи за українські, російські, ізраїльські, грузинські клуби майстрів «відвантажив» у ворота суперників 151 м’яч.
Він, до речі, на 10–ій позиції у цьому символічному списку бомбардирів, а на першому — Андрій Шевченко з 219 голами (448 ігор).
Не потрібно забувати і про кращого бомбардира у 1–ій лізі першості України ужгородця Матвія Бобаля (ФК «Агросервіс», Крим), який двічі поспіль ставав кращим бомбардиром у першому дивізіоні (2006/2007 рр. — 16 м'ячів та 2007/2008 рр. — 23 голи).
Не забуваймо спортивне прислів’я: «Легше стати чемпіоном, аніж відстояти це звання».
Маємо і свого Олега Блохіна
А мова йде про гарного колишнього футболіста, а згодом класного арбітра, кращого бомбардира за всю 125–річну історію крайового футболу, екс-гравця команд майстрів ФК «Карпати» Мукачево та ФК «Закарпаття» Ужгород Віталія Лофинця із Свалявщини (на фото справа). У чемпіонатах Закарпаття він провів 12 сезонів: 1997 рік — ФК «Яноші» (у складі команди забив 4 голи); 1998 — СК «Лінет» Берегово (10); 1999–2006 рр — ФК «Авангард» Свалява (251); 2007–2008 рр. — ФК «Кольчино» (15 м’ячів) – усього Віталій «наколотив» у ворота суперників 280 голів*. Гм, у Блохіна та Шевченка і того менше Усі троє провели ці м’ячі у чемпіонатах СРСР, України (Італія та Англія), а також Закарпаття (усміхнулися). Правильно робите, бо, як кажуть габровці: «Сміх — це здоров'я тіла і душі»!
А тепер коротко про нашого рекордсмена, на п’яти якому наступають Руслан Соскида, Іван Скунзяк та Роберт Гегедош…. До речі, до війни кращим бомбардиром вважався Йосип Криж — форвард СК «Русь» Ужгород (команда протягом 1926–1939 рр. 6 разів ставала чемпіоном Підкарпатської Русі серед слов’янських команд, двічі — Підкарпатського краю (1939–1940 рр.) та стільки ж разів срібним призером Карпатської України (1944 та 1945 рр.).
Наша довідка: Віталій Іванович Лофинець народився 1 травня 1976 року у с. Сусково, що на Свалявщині. Форвард. Перший тренер — учитель фізичного виховання місцевої десятирічки Юрій Ратушняк. Школярем виступав за місцеві команди, спочатку за резервістів, а відтак і «основу». 20–річним хлопцем вперше одягнув футболку команди майстрів. Це був ФК «Карпати» Мукачево (головні тренери — Віктор Ряшко, Тиберій Корпонай та Степан Войтко). Віталій у дебютному сезоні відіграв 15 матчів і записав до свого доробку перші три голи.
Наступного сезону за мукачівців провів лише перше коло, а у другому перебрався у ФК «Яноші», який виступав у чемпіонаті нашої області.
1997/1998 рр. — цей сезон свалявчанин провів у складі ФК «Верховина» Ужгород (головний тренер Степан Войтко). За клуб провів 23 календарні матчі і став автором 5 голів (другий показник бомбардирів). Ще два матчі зіграв на кубок України, а також один раз «розписався» у воротах суперника.
Сезон 1998/1999 рр. свалявчанин провів у складі ФК «Закарпаття» Ужгород (головний тренер — Віктор Ряшко), який виступав серед команд 2–ої ліги (першість України). Цього року ужгородці зайняли 1–ше місце і знову повернулися до першого дивізіону. Малі золоті медалі були вручені В. Лофинцю (провів 23 календарні матчі і записав до свого активу 5 голів), а також одному з авторів матеріалу В. Гаджезі (у цей період у клубі працював прес-аташе).
***
Витяг із газетного звіту про фінальний матч на Кубок Закарпаття: ФК «Авангард» Свалява — ФК «Аваль» Мукачівський район — 6:1.
2004 рік. 29 квітня. День футболу Центральною подією футбольного свята в Ужгороді стала фінальна гра на кубок області між триразовим чемпіоном області – ФК “Авангард” та ФК “Аваль”. Лік голам уже на 13-ій хвилині відкрив кращий голеадор обласного чемпіонату минулого і нинішнього сезонів Віталій Лофинець. На 25-ій хвилина свалявчани розіграли швидку комбінацію й після удару Дмитра Чубірки на табло з’явився рахунок 2:0. Цей результат протримався лише 9 хвилин. Третій гол у ворота “Авалю” провів ще один із кращих бомбардирів обласного чемпіонату Тарас Лазарович – 3:0.
У другому таймі картина гри не змінилася. «Авангардівці» володіли територіальною перевагою й забивали голи. Ще двічі відзначився й записав на свій рахунок хет–трик Віталій Лофинець (на 55-ій та 80-ій хв.). А шостий м’яч під завісу фінального матчу у ворота Адальберта Човбана провів Василь Мішко. Футболістам з Мукачівщини вдалося лише забити гол престижу. Отже, 6:1 і кубок області заступник голови ОДА Іван Рогач та голова ФФЗ Андрій Гаваші вручили капітану свалявчан Олександру Грабару».
Василь Гаджега — голова Закарпатського осередку Асоціації спортивних журналістів України.
Володимир Католик — статистик закарпатського футболу.
Примітка* Автори матеріалу щиро вдячні статистику свалявського футболу Олександру Йосиповичу Грабару зі Сваляви за конкретну допомогу щодо надання ним інформації про кількість забитих голів по сезонах Лофинцем В. І. у чемпіонатах Срібної Землі.
| |
|
Всього коментарів: 0 | |